Anne Sütünün Mucizevi Olduğunu Kanıtlayan Deney!

Anne sütünün bebeğimiz için en faydalı besin olduğunu biliyoruz. Bebeğimizin büyümesinde, güçlenmesinde ve gelişmesinde en büyük rolü oynadığını da biliyoruz. Merak edip, Anne sütü neden faydalı? Anne sütü içinde neler var? gibi konularda araştırmalar yapmış olabilirsiniz, bahsedeceğimiz deney kesinlikle sizi çok şaşırtacak. Çünkü biz de çok şaşırdık 🙂

2013 yılında yapılan “Clinical and Translational Immunology” isimli bir çalışma anne sütünün neden mucizevi olduğunu resmen ortaya koymuş.

Bu araştırmada, anne sütünün bebeğin ihtiyaçlarına göre değişim gösterdiği ispatlanmış. Nasıl mı?

Annenin meme uçlarında bulunan reseptörler, bebeğin tükürüğünde bulunan virüs ve bakterileri tespit ederek anne vücudunun bebeğin ihtiyacı olan antikorları üreterek süte dahil edilmesini sağlıyor. Gerçekten çok etkileyici değil mi?

Anne-sut-deneyMallory Smothers isimli, iki çocuk annesi bir kadın 11 Şubat akşamı bebeğinin rahatsızlandığını hissediyor ve bu araştırmadan da haberi olduğu için kendi sütünü analiz etmek için bir deney yapıyor. Bebeğinin hastalandığını anladığı gece sütünü sağarak bir pakete aktararak dolapta saklıyor. Ertesi gün yine sütünü sağıyor ve pakete aktarıyor. İki paketi yan yana koyduğunda ise resmen büyüleniyor. Çünkü iki süt arasında çok ciddi fark bulunuyor. Bunun nedeni, araştırmada da tespit edildiği üzere anne vücudu bebeğin hastalandığını anlayarak devreye giriyor ve bebek için antikor ve lökositler üretip anne sütüne dahil ediyor. Bebek, bu özel süt sayesinde virüs ve bakterilerle savaşabilecek güce sahip oluyor.

Daha fazla merak edenler Smothers’ın Facebook sayfasından bilgi edinebilir.

Post Author: ibsfuar