Makyaj Ürünlerinin Kullanım Sürelerini Biliyor musunuz?

guzellik-bakim-urunleri2Hepimizin kullandığı makyaj, güzellik ve bakım ürünlerinin de bir ömrü var. Bazı kadınlar her gün, bazı kadınlar sadece özel günlerde kullanıyor olsa da bu tür ürünlerde dikkat etmemiz gereken en önemli konu tüketim süresidir.

Güzellik ürünleri açıldıktan belli bir süre sonra bakteri üretmeye başlıyor ve güzelleştirmek, cildi korumak bir yana ciddi sıkıntılara neden olabiliyorlar. Bundan dolayı çok kullanılan güzellik ürünlerinin genel anlamda kullanım süreleri ile ilgili bilgi aktarmak istiyoruz.

Maskara, Peeling, Banyo Süngeri ürünlerini 2-3 aydan daha fazla süre kullanmamalısınız. Banyo süngeri bir kaç aydan sonra bakterilerle dolar, maskara ve peeling gibi ürünler de cildinize faydalı olması gerekirken zarar vermeye başlar.

Likit eyeliner, Fondöten, Kapatıcı, Göz kremi, Serum, Cilt yıkama jeli vb. ürünler 6 ile 12 aydan sonra etkisini kaybettiği için kullanmamalısınız. Etkisini kaybeden bu tarz ürünler cildinizde tıkanıklık, siyah nokta, akne gibi problemler yaşamanıza neden olabilirler.

Dudak parlatıcı, Krem göz farı, Yüz kremi, Güneş kremi, Sabun, Duş jeli, Kaş jeli gibi ürünler belirli bir süre (1 – 1,5 yıl) sonra tam bir bakteri yuvası olurlar. Bundan dolayı bu ürünleri kullanırken asla son kullanma tarihini göz ardı etmemelisiniz.

Göz ve Dudak kalemi, ruj, Oje, Toz göz farı ve allık, Pudra, Vücut losyonu (kutuda), Vücut peelingi (kutuda) gibi ürünleri 2 yıldan fazla kullanmamanız gerekmektedir. Kalem, ruj ve toz halindeki ürünler belli bir zaman sonra etkisini kaybeder ve çatlanmaya başlarlar. Losyon ve peeling ürünleri cildinizi tahriş etmeye başlar.

Şampuan, Saç kremi, Vücut losyonu, Parfüm, Saç spreyi gibi ürünleri 3 yıldan uzun süre kullanmamanız gerekiyor. Bu tip ürünler içlerinde alkol olması nedeni ile gerçekten uzun süre dayanıyor. Tabi kapağını açık unutmadıysanız.

Post Author: ibsfuar