Çocuğunuzun Boyunun Uzamasına Faydalı Olacak Besinler

cocugunuzun-Boyunun-Uzamasinda-Faydali-Olacak-2Çocuğunuzun boyunun uzamasında spor kadar beslenme de önemli göreve sahiptir. Vücudun ihtiyacı olan besinlerin tam olarak alınması çocuğunuzun fiziksel gelişimini en iyi şekilde tamamlayabilmesi konusunda oldukça etkilidir.

  • Birinci sırada tabiki Süt, Gün boyunca iki su bardağı süt içilmesi boy uzamasında oldukça etkilidir. Bunun yanında kemiklerin kuvvetlenmesini de sağlar. Boyun uzamasına daha çok etki etmesi için bebeğinizi/çocuğunuzu uyutmadan önce süt içirmeniz daha etkili olur. Çünkü uyku esnasında büyüme homonu salgılanır.
  • Yoğurt ve Peynir, özellikle sebze yemekleri ile birlikte yoğurt mutlaka tabakta olmalıdır. Peynir de boy uzamasında etkilidir, peynir sevmeyen minikler için peynirli börek yada poğaça hazırlayarak yedirebilirsiniz.
  • Brokoli, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi boyun uzamasında da etkili olan bir sebzedir. Çocuklar tarafından çok sevilmiyor olabilir ama belirli aralıklarda mutlaka tüketilmesi gerekiyor.
  • Kuru Meyveler, ara öğün olarak yada süt ile birlikte tatlı olarak yedirebilirsiniz. Ciddi oranda kalsiyum içerdikleri için boy uzamasında önemli yiyeceklerdir. Falza tüketilmesi kilo problemine yol açabileceği için 4-5 kuru kayısı, 2 kuru incir, 1 avuç siyah kuru üzümü birlikte olmayacak şekilde yedirebilirsiniz.
  • Susam, en yüksek kalsiyumu barındırsa da yüksek oranda yağa sahip olmasından tüketilmesine dikkat edilmelidir. Ekmek yerine bazı günlerde simit yedirerek bu dengeyi koruyabilirsiniz.
  • Soya Fasülyesi, kalsiyum bakımından zengin olduğundan ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Post Author: ibsfuar