Çocuklara Okumayı Sevdirmenin 10 Yolu

Göz alıcı oyuncakların ve teknolojinin hareketli dünyasında çocukların ilgisini kitaplara çekebilmek belki artık daha zor ama imkansız değil. Çocuklara okumayı sevdirmek için sadece biraz çaba göstermeniz ve sabırlı olmanız gerekiyor. Okumak, çocukken kazanılan en önemli alışkanlıklardan biridir ve çocukların kelime dağarcığını genişletir, ufkunu açar, okul eğitimine katkıda bulunur. Bir çocuk kitap okumayı sevdikten sonra büyüdüğünde de kitap okumaya devam edecektir. İşte tam da bu yüzden ağacı yaşken eğmek lazım. İşte size önerebileceğimiz birkaç yöntem:

 

1.Çocuklara çok erken yaşta kitap okumaya başlayın.

Çoğu insanın çocukluklarına dair en güzel anıları arasında anne babalarının onlara kitap okuduğu anlar yer alıyor. Bir çocuğa yüksek sesle kitap okuduğunuzda çocuk kitabın nasıl tutulacağını, sayfaların nasıl değiştirileceğini ve basılı sözcüklerin anlamlar ve seslerle dolduğunu görüyor. Arada sırada da olsa sizin söylediklerinizi tekrar ettiğini duyunca eminim çok sevineceksiniz.

  1. Kitaptaki farklı karakterler için farklı ses tonları kullanın.

Kırmızı başlıklı kız konuşurken kullandığınız sesi, kurt konuşurken değiştirip ona özgü bir sesle okursanız, çocuğunuzun hikayeyi tamamen gözünde canlandırmasına yardım edersiniz. Çocuğunuz okumayı öğrendiğinde, sesli okumasa bile, kitap karakterlerine farklı sesler verme alışkanlığı elde edecektir. Bu da, okuma ve anlama becerisini fazlasıyla geliştirirken, hayal gücünü de besler.

  1. Okuma yarışı yaptırmayın.

Okumayı söken çocuğun önüne bir de yarış konusu var: “Dakikada kaç kelime okuyor?” Okulda öğretmen, evde anne-baba çocuğun ne kadar hızlı okuduğunu hesaplayarak onu hızlı okumaya teşvik eder. Bu noktada çocuk, hızlı okumanın daha önemli olduğu kanısına varır. Daha hızlı okuyabilmek için kelimelerin anlamlarına, vurgularına dikkat etmeden, sonundaki ekleri yutarak aldırmadan okumayı öğrenir.

  1. Çocuklarınızı kütüphaneye götürün.

Onlara bir kütüphane kartı çıkartın. Arada sırada kütüphaneye yapacağınız ziyaretlerde keşfedeceği kitaplar da okuma alışkanlığına büyük katkıda bulunacaktır.

  1. Beraber resimlere bakın.

Kitabı sadece okumak yerine, çocuğunuzla birlikte içindeki resimlere ve onların neler anlattığını bakın. Bu sayede çocuğunuz, kitapta olanlarla ilgili ipuçlarını resimlerde bulmayı öğrenir. Böylece resimlerin ne anlama geldiğini anlayarak yeni kelimeleri tahmin etmesini sağlar ve kelime haznesini genişletir.

  1. Onunla birlikte de okuyun.

Unutmayın, çocuğunuz artık okuyabilse de, hala sizinle nitelikli zaman geçirmeye ihtiyacı var. Aynı zamanda, siz yanında olmadığınız zamanlarda okumak için gereken motivasyonu bulması daha zor oluyor. Artık göreviniz, çocuğunuza okumanın ne kadar harika bir şey olduğunu göstermek. O kitap okurken siz de yanında kendi kitabınızı okuyun. . Çocuklar örnek alarak öğrenir. Eğer siz kitap okumayı önemserseniz, çocuğunuz da sadece sizi gözlemleyerek kitap okumaya önem verir.

  1. Çocuğunuzla birlikte kitap almaya gidin.

Kitapçıya gittiğinizde, çocuğunuza onun seçtiği bir kitabı alacağınızı söyleyin. Kitapçıların kendine has bir atmosferi vardır ve kitap karıştırarak geçirilecek dakikalar için ideal yerlerdir. Çocuğunuz seçtiği kitabı evde okurken, bunu keyif aldığı bir deneyim olarak hatırlayacaktır.

8- Çocuklarınız büyüdükçe onların ilgisini çekecek kitaplar bulmaya özen gösterin.

Sürekli aynı türde kitapları okumak bir süre sonra çocukların kitaplardan sıkılmalarına sebep olabilir. Farklı farklı türlerde kitaplar okumaları için onları ara ara değişik kitaplarla tanıştırabilirsiniz.

  1. Not yazın.

Çocuğunuza kitap hediye ederken, içine, bu kitabı onunla paylaşmak için ne kadar sabırsızlandığınızı ve okumayı sevdiği için onunla ne kadar gurur duyduğunuzu anlatan bir not yazın. Aranızdaki bağı kuvvetlendirirken, okuma alışkanlığını çocuğunuz için daha anlamlı bir hale getirmiş olacaksınız.

  1. Okuduğunuzdan ne öğrendiğinizi anlatın.

“Bu kitap bana, sahip olduklarımızın değerini bilmenin önemini düşündürttü” gibi yorumlar yapın. Düşüncelerinizi paylaşırken, “bugün şunu okudum” gibi bir girişle başlarsanız, çocuğunuz kitap okumanın hayatınızı zenginleştirdiği bilgisini alacaktır. Aynı şekilde, bir internet sitesinde ya da gazetede okuduğunuz bilgileri de onlarla paylaşabilirsiniz.

Post Author: ibsfuar