Hamilelik Egzersizleri

Hamilelik döneminde, uzman doktor kontrolü ve spor eğitmeni eşliğinde emniyetli ve en güvenli şekilde spor yapılması çok önemlidir. Sağlıklı kalmak adına herkesin düzenli spor yapması gerekir fakat hamilelik döneminde spor ayrı bir önem taşır. Hamilelik döneminde sırtınızın ağrısı, ellerinizin ve ayak bileklerinizin şiş olması sizde uyku sorunu yaratabilir. Yapılan en büyük yanlışlardan biri de egzersiz yapmaktan korkmaktır. Aslında egzersiz yapmak sizin rahat bir doğum yapmanıza da yardımcı olur çünkü bu egzersizler sayesinde nefes kontrolünü iyi öğrenirsiniz ve sancı durumunda sizi rahatlatmayı sağlar. Fakat egzersiz yaparken nefes nefese kalmamaya dikkat edin. Yaptığınız egzersizin ağırlığını, normal konuşmaya devam edebilecek şekilde düzenleyin. Şimdi hamilelik döneminde yapılan en iyi beş egzersizden bahsedelim.

  • Yoga: Hamilelik döneminde yoga, kaslarınızı genişleterek kan dolaşımınızı arttırmayı sağlar ve güç, esneklik, dayanıklılık, denge ve koordinasyonunuz gelişir. Stresi azaltarak ruhunuzu besler ve sizi rahatlatır. Bebeğinizle baş başa geçirebileceğiniz bir zaman dilimi ayırmanız ve bebeğinizin bazı dış etkenlere olan tepkilerini daha karnınızdayken görmesi, doğmadan önce bebeğinizi tanımaya yardımcı olur.
  • Pilates: Daha rahat ve sağlıklı bir gebelik süreci geçirmenizi sağlar. Hazımsızlık, ödem ve şişlik gibi sık görülen sorunları azaltarak, gebelik diyabeti ve hipertansiyonu riski azaltır. Ciltte çatlak oluşma riskini ve doğum sonrası sarkmaları kontrol altına almanızı sağlar. Doğum sonrasında ideal kiloya dönmenizi kolaylaştırır.
  • Yüzme: Suda yapılan egzersizler diğerlerine göre daha rahatlatıcı ve sağlıklıdır. Suyun kaldırma kuvveti kendinizi daha hafif ve hareketli hissetmenize neden olur. Ayrıca su bulantınızı azaltır, pozisyon ağrılarına ve şiş eklemlere iyi gelir. Yalnız gebelikte sakin, dikkatli ve aşırı yorulmayacak kadar yüzmelisiniz. Dalma, su kayağı, jakuzi, sauna gibi aktivitelerden kaçınılmalısınız.
  • Yürüyüş: Herhangi bir sağlık problemi olmayan bir anne adayı haftada 3-5 kez, 20-30 dakika devam eden ve yorucu olmayan hafif tempolu yürüyüşler yapabilir ve bu en kolay egzersiz şeklidir. Bu bacaklarınızın açılmasını sağlar, sizi rahatlatır ve kendinizi fiziksel olarak daha güçlü ve zinde hissetmenizi sağlar.
  • Aerobik egzersizler: Hafif Aerobik egzersizler kan akışını hızlandırırarak kalbi ve kasları güçlendirir, kilo kontrolu sağlar, dayanıklılığı artırarak yorgunluk hissinizi azaltır. Biliyorsunuz ki hamilelik döneminde yorgunluk hissi sık görülür. Aerobik egzersiz u sorununuzu iyi gelecektir.

 

Post Author: ibsfuar