Bebeklerde Uykunun Önemi

Heyecanla beklediğiniz bebeğiniz kucağınıza verildiğinde tek dileğiniz ve hedefiniz “sağlıklı” bir şekilde büyümesidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri beslenmedir. Ancak daha sonra ikinci sırayı uyku alır. 0-3 yaş döneminde kaliteli ve kesintisiz gece uykusu bebeğin büyümesinde ve beyin gelişiminde çok önemli bir role sahiptir. Özellikle geceleri deliksiz uyuyabilme becerisi, çocuklara hem zihinsel hem de fiziksel büyüme açısından önemli avantajlar sağlar. Unutmayınız, bebekler uyuyarak büyür. 0-3 yaş için uykunun önemini gelin birlikte inceleyelim.

  • Uyku bebekler için yalnızca bir dinlenme aracı değildir. Uyku bebeğinizin büyümesinde en büyük faktörlerden biridir. Uyku sırasında stres hormonları azalırken büyüme hormonu salınımı artar. Bu sayede uyku sırasında vücut kendini onarır, yeniden yapılandırır, protein sentezi artar ve vücut kendini yeni güne hazırlar.
  • Düzenli uyku büyüme hızı daha da fazladır. Hafızayı güçlendirirken öğrenmeyi de kolaylaştırır. Bebek, uyanıkken oyunda öğrendiği bilgileri uyku sırasında organize ederek beynine kaydeder. Böylece beyinde nöronlar arası bağlar oluşur ve güçlenir.
  • Uyku düzensizliği ise obeziteye neden olabilir. Çünkü yeterli uyku alınmazsa, abur cubur yeme, fazla kalorili içecekler içme ve televizyon ya da bilgisayar karşısında geçirilen süre daha fazla olur ve sağlıksız, hareketsiz bir zaman dilimine dönüşür.
  • Yetersiz uyku depresyona da neden olabilir veya zihinsel gelişim ve fiziksel büyümeyle ilgili önemli problemler baş gösterebilir. Gün içinde hiperaktivite, dikkat eksikliği, dürtüsel davranışlar, öğrenme bozuklukları, okul başarısında düşüklük, davranış bozuklukları, sosyal problemler, aşırı düzeyde utangaçlık veya saldırgan, hırçın tutumlar da görülebilir.

Bebeklerin ay aralığına göre uyuması gereken saat dilimleri şu şekildedir:

0 – 3 aylık > 16 saat

3 – 5 aylık > 14 saat

6 – 23 aylık > 13 saat

24 – 36 aylık > 12 saat

37 – 60 aylık > 11 saat

Post Author: ibsfuar