Sömestiri Nasıl Değerlendirelim?

Öğrencilerin büyük heyecanla beklediği sömestir tatili geldi, çattı. Peki, çocukların pek çok programı sığdırmak istedikleri bu 15 gün en verimli nasıl geçirilir? Anne ve babalar tatili nasıl planlamalı?

-Karne hediyesi de sömestir tatilinde yapılacak aktiviteler kadar önemlidir. Siz çocuğunuza ne alacağınızı düşündünüz mü? Çocuklara abartılmadan ve sonradan daha büyük sorunlara yol açmayacak hediyeler seçilmelidir. Bu hediyeler geziler, küçük tatiller gibi etkinlik içeren hediyeler de olabilir. Hediye, sevincin kutlanması olmalıdır. Bu gezileri yapmadan önce çocuğunuzdan gezeceğiniz yer ile ilgili bir araştırma yapmasını isteyin hatta birlikte yapın.

– Çocuğunuzu hem fiziksel hem sosyal gelişimine büyük katkı sağlayan sporla tanıştırabilirsiniz. Birlikte yürüyüşe çıkmak, eve dönerken birlikte kahvaltılık alışveriş yapmak bile güzel bir etkinliktir. Ayrıca bu 15 günlük tatil okul zamanı pek zaman bulunamayan sinema, gösteri, tiyatro ve konser gibi etkinliklere gitmek için de harika bir fırsattır.

-Çocuklar bu tatilde teknolojik aletlerle okul zamanında ilgilendiğinden daha fazla ilgilenmek isteyebilir. Eğer okul zamanı bir kısıtlama getirildiyse bu tatilde esnetilebilir. Buna izin verirken şehriniz ya da çevrenizle ilgili araştırmalar yapıp, notlar almasını isteyebilir, küçük geziler planlayabilirsiniz. Bu da onu heyecanlandırıp istekli olmasını sağlayacaktır.

– Arkadaşlarını eve davet edebilir veya arkadaşlarına gönderebilirsiniz. Arkadaşlarıyla birlikte vakit geçirmek çocukların en sevdikleri aktivitelerden biridir. Paten, bowling gibi eğlenceli etkinliklere katılabilirsiniz. Hatta bu etkinlikleri arkadaşları ve aileleriyle düzenleyebilirsiniz. Çocuğunuz hem sizinle hem de arkadaşlarıyla vakit geçirir, mutluluğu ikiye katlanır.

Unutmayın; sevdiği ve zevk aldığı faaliyetleri, beraber yapmak paylaşımın en güzel halidir. Yapılması gereken çalışmalara da biraz keyif, tatile de anlam katabiliriz.

Post Author: ibsfuar