Hamilelikte Tüketilmesi Gereken En Önemli Kuruyemişler!

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken En Önemli Kuruyemişler!
Hamilelik sürecinde her gün yenen 1 avuç kuruyemişin günlük gereksinimlerin bir kısmının karşılanmasına yardımcı olduğu uzmanlar tarafıHamilelikte tüketilmesi gereken en önemli kuruyemişler!ndan söyleniyor. Hamilelikte tüketilecek kuru yemiş miktarı günlük ortalama 25 gram olarak öneriliyor, bunu kısaca bir avuç olarak nitelendirebiliriz. İşte anne adayları için tüketebilecekleri kuru yemişler bebeklere faydaları;

Ceviz: Hamileler için önemli bir besin kaynağı. Bebeğinizin beyin gelişiminin yeterli olmasına yardımcı olmak için günde 3 tam ceviz tüketmeniz mantıklı bir seçim olacaktır.

Antep fıstığı: Protein ve vitamin yönünden oldukça zengin. Günde 10 adet yenen fıstık vücudun yağ ihtiyacını karşılıyor.

Fındık: İçerdiği kalsiyum sayesinde bebeğin kemik gelişiminde önemli rol oynuyor.

İncir: Hamilelikte yavaşlayan sindirim sistemini hızlandırıyor.

Kayısı: Hamilelikte tatlı ihtiyacını karşılarken hassas olan bağırsakları da koruyor.

Kabak çekirdeği: Mineral protein ve içindeki yağ bakımından zengin . Böbrekleri güçlendiren bir besin kaynağı.

Yaban mersini: İdrar yolu enfeksiyonlarına birebir. Sindirim sistemi problemlerini ortadan kaldırdığı için hamilelikte tüketilmesi gereken yiyecekler arasında.

Badem: Her derde deva, içerdiği çinko minerali sayesinde anne sütünü arttırıyor.

Yer fıstığı: İçeriğindeki E ve B Vitaminleri ile fosfor magnezyum potasyum ve sodyum minerallerini bulundurduğu için kemikleri ve kasları kuvvetlendiriyor.

Leblebi: Tokluk hissi yaratıyor. Asit fazlasını alıp mideyi rahatlattığı için hamilelikte yaşanan bulantı ve kusmalara iyi geliyor.

Ay çekirdeği: Bir avuç ay çekirdeği vücudun ihtiyacı olan B grubu vitaminlerini ve folik asit ihtiyacınızı karşılıyor.

Post Author: ibsfuar