Hamile Olduğumu Öğrendim, Şimdi Ne Yapmalıyım?

Hamile Olduğumu Öğrendim, Şimdi Ne Yapmalıyım?
Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra ilk olarak eşiniz ile kutlama yaptınız. Daha sonra aileleriniz ve sevdiklerinizle bu müjdeli haberi paylaştınız. Asıl önemli olan bundan sonraki 9 ay boyunca sizi nelerin beklediğidir.
• İlk olarak tahmini doğum tarihinizi hesaplamalısınız.
• Bebeğiniz ile ilgili önemli günleri hatırlayabilmek için özel bir takvim yapabilirsiniz. Mesela bebeğinizin cinsiyetini öğrendiğiniz tarihi, kalp atışlarını duyduğunuz tarihi ve diğer önemli tarihleri, anıları not ederek kişisel bir takvim oluşturabilirsiniz.
• Hamileliğiniz boyunca sizinle ilgilenecek ve kontrol edecek doktorunuzu seçmeniz gerekli. Bu karar sırasında kendinizi yanında rahat hissedebileceğiniz ve sizi anlayabilecek bir doktordan yana seçim yapmakta fayda vardır.
• Gebelik dosyanızı oluşturun. Gebelik 40 haftalık bir süreçtir ve bu sürecin takibi çok önemlidir. Bu dosyaya, anormal olarak yaşadığınız belirtileri, merak ettiğiniz soruları da ekleyebilirsiniz. Bu şekilde oluşturulmuş bir dosya, acil bir durumda, sizi ilk defa muayene edecek doktor için çok önemlidir.
• Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra artık 2 kişilik bir yaşam sürdüğünüzün farkına varıp bedeninize oldukça dikkat etmelisiniz. Gerekli olan tüm besinlerden dengeli bir biçimde yemeli ve yeterli miktarda folik asit aldığınızdan emin olmalısınız.
• Kendinizi fazla yormadan spor yapabilirsiniz. Hareketli bir yaşam hamilelik sürecini daha rahat atlatmanızı sağlayabilir. Sık sık dinlenmeli ve uyku düzeninize dikkat etmelisiniz.
• Hamileliğiniz süresince mide bulantısı veya mide yanması, hafif baş dönmesi, göğüste oluşan yanma hissi gibi belirtiler normaldir. Fakat oluşan bu belirtilerin aşırı olması halinde doktorunuza danışmalısınız.
• Vücudunuzda meydana gelecek değişikliklere hazırlıklı olun. Çünkü hamilelik her kadını aynı şekilde etkilemez. Oluşacak değişikliklere karşı bilgili olursanız, kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Post Author: ibsfuar