Bebekleri Uyuturken En Sık Yapılan Yanlışlar

Bebekleri Uyuturken En Sık Yapılan Yanlışlar
• Uyku vaktini geçirme
Birçok insan uykuya dalmadan önce yatakta biraz vakit geçirir. Bu bebekler için de aynıdır. Uykuya dalması için yatakta vakit geçirmek sadece bebeğinizin rahatlama moduna geçmesine yardımcı olmakla kalmaz, sizin için de yatakta beraber güzel vakit geçirmenizi sağlar.
• Bebeğin uyku sinyallerini görmezden gelme
Bebekler yorulduğunun ve uykusu geldiğinin sinyallerini verirler. Bu sinyaller; gözlerini ovuşturmak, esnemek, yavaşlayan hareketler, huysuzlanmak, oyuna ve kişilere karşı ilgi göstermemek olabilir. Bebeğinizin uykuya ihtiyacı olduğu zamanları ve geceleyin verdiği uyku sinyallerini izleyin.
• Siz neredeyseniz bebeği de orada uyutmak
Hareket halindeyken alınan uyku, beyni hafif uykuda tutar. Böylece bebek derin ve dinlendirici bir uykuya dalamaz. İyi bir uyku alışkanlığı geliştirmek için her gece aynı ya da benzer bir ortamda ve aynı saatte uyumalıdır.
• Uyku saatlerine bağlı kalmamak
İstikrarlılık; çocuklarda özellikle uykunun anahtarıdır. Düzenli öğle ve gece uykusu saati, hormon üretimleri için gereklidir. Vücut saatimiz için belirli ve düzenli uyku saatleri çok önemlidir. İstikrarlı uyku saati sağlamak, çocuğunuzun her gün aynı saatlerde kendiliğinden uykusunun gelmesini sağlar. Eğer uyku zamanını günden güne değiştiriyorsanız, vücut ne zaman uykuya geçeceğini bilemez. Uyuma zorlukları genelde bu istikrarsız uyku saatlerinden kaynaklanır.
• Anne ve babanın farklı yöntem uygulamaları
Ebeveynler bebeklerini uyutma düzeni sağlamada beraber hareket etmelidir. Bebeğin kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesi ve iyi bir uyku uyumasına yardımcı olmak için aynı taktikleri uygulamalısınız. Babanın bebeğe birkaç hikaye kitabı okuması , annenin sadece bir hikaye okuması gibi rutinlerde farklılık elbette olabilir. Ancak büyük kararlar beraberce kararlaştırılıp uygulanmalıdır. Uygulanacak yöntemin anne ve baba tarafından da uygulanabilecek olması sebebiyle ona göre karar verilmelidir.
• Kısa zamanda pes etmek
Hiçbir zaman kötü uyku davranışlarını değiştirmek için geç değildir, ancak aileler sabırlı olmalıdır. Aylar hatta yıllarca bebeğinizde yarattığınız alışkanlıklarını değiştirmede çok hızlı sonuçlar beklemek gerçekçi değildir. Ebeveynler 2-3 hafta boyunca gündüz ve gece uykularında koçluk yapmalıdırlar. Bazı aileler ise çocuklarının uyku davranışlarının kendiliğinden düzeleceğini düşünürler. Ama bu maalesef olmayabilir. İnanın ki uykusuz ve sabırla geçirdiğiniz bu süreç, ileri ki zamanlarda size geceleri huzur sağlayacaktır.

Post Author: ibsfuar