8 Adımda Yaratıcı Çocuk Yetiştirmek

Çocuklarda yaratıcılığı geliştirmenin birkaç basit yöntemi var ve bu yöntemleri günlük hayatınızda da kolayca kullanabilirsiniz.
Çocuklarda yaratıcılık; düşünme ve problem çözme becerileri ile başlamaktadır. Günlük yaşamda onlara fırsatlar vermeniz hem kendilerine olan güvenlerini hem de düşünme becerilerini arttıracaktır.

İşte bunu yapmak için sekiz basit yöntem:

1. Ona seçim hakkı vermelisiniz! Kendi kendilerine düşünme ve karar verme becerileri gelişecektir.
Örneğin; Bugün hangi ayakkabını giymek istersin?

2. Hayal güçlerini geliştirici materyaller sağlayın; kitaplar, kalemler, bloklar yada atık materyaller bulundurun ve iki tane havlu kağıt rulosunun dürbüne dönüşümünü izleyin.
3. Hikaye anlatımlarına dahil olun; bir hikayeye başlayın ve bırakın sonunu o tamamlasın. Hikayenin gidişine göre çocuğunuzun iç dünyasını görme fırsatınız olabilir. Ayrıca istediği kadar imkansız hikayeler anlatabilir.
4. Bağımsız olmaya teşvik etmelisiniz! Herhangi bir yetişkin veya medya unsurları olmadan kendi kendilerine zaman geçirmelerini ve eğlenmelerini sağlayın.

5. Materyalleri amaçları dışında kullanmalarına izin verin; bir kepçe ve tavanın nasıl müzik aleti olduğuna inanamayacaksınız.

6. Açık uçlu sorular sorun. Açık uçlu sorular, tek bir doğru cevabı olmayan ve çocukları düşünmeye sevk eden sorulardır. Açık uçlu soruların sınırı yoktur ve çocukların hayal güçlerinin ne kadar inanılmaz olduğunu görmenizi sağlar.
Örneğin; ‘Kanatların olsa ne yapmak isterdin?’ sorusuna ‘Gökkuşağından kaymak isterdim.’ Ya da ‘Bulutların tadına bakmak isterdim.’ gibi cevaplar alabilirsiniz.

7. Çocuklar ile oynayın; Oyunlarında onlara eşlik edin ve birlikte oyun senaryoları hazırlayın.

8. Kirlenmeye hazır olun; Çamur ile oynamaktan çekinmeyin. Bu gibi materyaller ile kazanacakları deneyimler, kirlenmelerine değecektir.

Post Author: ibsfuar