Yenidoğan Bebeklerde Cilt Bakımı ve Bez Seçimi

Yenidoğan Bebeklerde Cilt Bakımı ve Bez Seçimi
Yenidoğan bebeklerin cildi çok daha hassas ve ince olduğu için özel bir bakım gerektirir. Seçilecek ürünlerden, göbek bağı bakımına; banyo koşullarından, pişiğin önlenmesine kadar pek çok konuda anne babalar uzman doktorların kontrolünde bazı önemli noktalara dikkat etmelidir.
Öncelikle bilmelisiniz ki yeni doğan bebekleri hemen yıkamak doğru değildir. Bebeğinizin cildinin üstünde bulunan koruyucu tabaka 3-4 gün içerisinde bebeğinizin cildinden emilecek ve bebeğinizi hastalıklardan koruyacaktır. Ayrıca bu kremsi tabaka bebeğinizin vücut sıcaklığını korumasına da yardımcı olacaktır. Bu 3-4 günlük süre içerisinde bebeğinizin cildine zarar vermeyecek kadar ipeksi ve nemli bir bez ile nazikçe silebilirsiniz. Dikkat! Göbeği düşmemiş bebeği yıkamak enfeksiyonlara yol açabilir.
Yenidoğan Bebek Ne Sıklıkla Yıkanmalı?
Bebeğinizin banyoda ki huzuru ilk banyosuna bağlıdır. Bu yüzden bebeğinizi yıkarken ona huzur vermek için önce kendiniz rahat olmanız gerekmektedir. Bebeğinizi yıkarken onunla konuşun, ona gülümseyin. Ağzına burnuna veya kulağına su kaçmaması için gerekli özeni gösterin.
Kış aylarında iseniz, bebeğinizi haftada 1 kere yıkamanız yeterli olacaktır. Ancak evinizde bebeğinizin bulunduğu odalarda homojen bir sıcaklık sağlayabiliyor iseniz, bebeğinizi haftada 2-3 kere gönül rahatlığı ile yıkayabilirsiniz. Doğru sıcaklıkta yapılan banyolar bebeğin gazının daha rahat sökülmesine ve rahatlamasına yardımcı olacaktır.
Eğer ki yaz aylarında iseniz bebeğinizi gün aşırı yıkamanız gerekmektedir. Bulunduğunuz bölgeye göre çok fazla sıcaklar mevcut ise bebeğinizi her gün yıkayabilirsiniz. Böylelikle pişiklerinde büyük ölçüde önüne geçmiş olursunuz.
Hangi bebeğe hangi bez?
Bebek bezleri ilk bakışta aynı amaca hizmet ediyor gibi görünse de, bebeğin ayına ve doğumuna göre değişen ihtiyaçlarından dolayı farklı ve bir o kadar da önemli görevler üstlenirler. Bebeğinizin doğum kilosu, hangi ayda olduğu onun için seçeceğiniz bezde aradığınız özellikleri de belirler. Buna göre bebek bezlerini 3 temel kategoriye ayırabiliriz;
Prematüre bebekler için
37. haftanın altında ve genellikle 1.600 ile 1.900 gram arasında düşük doğum kilosu ile doğan bebeklere prematüre bebek deniyor. Prematüre bebeklerin ciltleri şeffaf ve çok incedir. Damarlar cilt üzerinden görülebilir, her türlü dış etkiye karşı çok hassastır. Bu nedenle özel bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Prematüre doğan bebeklerin bakımı normal doğan bebeklere göre daha hassas yapılır. Daha steril, ısı şartları ayarlanmış alanlarda ilk günlerini geçirirler. Bu sürede bebekleri için hangi bebek bezini kullanacakları anne babaları için önemli bir sorun haline gelebilir. Çünkü kaliteli bir bebek bezi bile olsa prematüre bebeğin özelliklerine uygun üretilmemişse, büyük gelmesinden, tam uyum sağlayamamasından dolayı idrar ve dışkıyı yeterli ememeyebilir, sızma yapabilir bu da bebekte cilt sorunlarına yol açar. Erken doğan bebeğiniz için dokusu yumuşak bezler seçin. Yan bantları sessiz ve kolayca açılan bezleri tercih edin ki uyku aralarında altını kolayca değiştirebilin. Ayrıca yan bantlar yumuşak ve sağlam olmalı ki defalarca açıp kapamaya dayanabilsinler. Özel göbek oyuntusu bulunan bebek bezleri, bebeğin göbek bağının tahriş olmasını engeller ve göbek bağını korur.
Yenidoğan bebekler için
Bebek bezi, yeni doğanlar için tasarlanmış özel göbek oyuntusuna sahip olmalıdır. Göbek oyuntusu bebeğinizin göbek bağının tahriş olmasını engeller ve göbek bağını korur.
• Genişleyip daralabilen esnek yan bantlara sahip olmalıdır ki bebeğinizin vücuduna 4X4’lük uyum sağlayarak ona rahatlık versin.
• Bebeğinizin altını ne kadar sık kontrol ederseniz edin, sağlam cırt cırt bantları ile kendiliğinden açılmamalı. Esnek yan bantları bebeğin gelişimine ve hızlı kilo alımına uyum sağlamalı.
• Üstün emici performansı korunarak inceltilmiş yapısı ile bebeğinizin bedeni ile daha uyumlu olmalı, böylece bebeğiniz çok daha rahat, çok daha huzurlu olacaktır.
Büyüyen bebekler için
İlk aylarda hareket etmeyen bebeğiniz artık emekliyor, adım atmaya çalışıyor, yuvarlanıyor, tırmanıyor. Bu kadar hareketli ve aktif olan bebeğinize uyum sağlayabilecek bir bebek bezi gerekir.
• Sızıntı yapmasın.
• Onunla birlikte hareket etsin, rahatını bozmasın.
• Bacak aralarını, sürtünerek tahriş etmesin.
• Esnek bantları ile bel bölgesinde sıkma yaratmasın, kızarıklık oluşmasın.
• Cırt bantları sağlam olsun, sık açılıp kapanmalara dayansın.
• Süper emiş gücüyle bebeğin artan idrarını hemen içine hapsetsin.
• Bunun yanında yapısı ince olsun. Kaba ve ağır bebek bezleri emekleme ve yürüme dönemlerinde bebeklerin kısıtladıkların huysuzlanmalarına neden olabiliyor.

Post Author: ibsfuar